W nawiązaniu do pisma pana Ministra Łukasza Piebiaka - Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości z dnia 27.01.2016 r. zn. DWMPC-V-062-1/16/10, dotyczącego organizacji w bieżącym roku "Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem", Wydział Polityki Społecznej Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie przekazuje informacje w przedmiotowej sprawie.
Ministerstwo Sprawiedliwości wzorem lat ubiegłych organizuje w dniach 22 - 27 lutego 2016 r. "Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem". Zasadniczym celem tej inicjatywy jest zwrócenie szczególnej uwagi na potrzeby i prawa osób pokrzywdzonych przestępstwem.

W tegoroczne obchody "Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem" włączyły się Naczelna Rada Adwokacka, Krajowa Izba Radców Prawnych, Rzecznik Praw Obywatelskich, Rzecznik Praw Dziecka, Komenda Główna Policji, Komenda Główna Straży Granicznej, Prokuratura Generalna, Krajowa Rada Komornicza, Krajowa Rada Notarialna, Krajowa Rada Kuratorów, a także Naczelna Izba Lekarska.

W dniach od 22 do 27 lutego br. osoby pokrzywdzone przestępstwem będą mogły skorzystać z bezpłatnych porad i informacji udzielanych m.in. przez prawników, psychologów oraz przedstawicieli wyżej wymienionych środowisk. Dyżury będą odbywały się od poniedziałku do piątku w godzinach od 10.00 do 18.00. natomiast w sobotę w godzinach od 10.00 do 13.00. Lista podmiotów, w których będzie można uzyskać niezbędną informację i ich adresy znajdują się na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości, na stronie www.pokrzywdzeni.gov.pl oraz na stronie internetowej tut. Urzędu.

Szczególną rolę w ww. zakresie na terenie województwa podkarpackiego odgrywać będą Ośrodki Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem. W załączeniu przekazujemy harmonogramy dyżurów specjalistów, koordynowane przez Podkarpacki Ośrodek Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w Rzeszowie (zał. nr 1 - POBIERZ) oraz Stowarzyszenie Przeworsk - Powiat Bezpieczny (zał. nr 2 - POBIERZ).