dds4Dzienny Dom Senior+ przy MOPS w Stalowej Woli w dniu 24 kwietnia 2024 roku odwiedziła z ciekawą prelekcją na temat skuteczności leków i interakcji leków z poszczególnymi napojami, pożywieniem, suplementami diety, czy ziołami magister farmacji Pani Marta Korzeniowska z Apteki "Farmacja 24" przy ul. Popiełuszki 6 w Stalowej Woli.

Pani Marta podczas spotkania edukacyjnego w bardzo ciekawy i obrazowy sposób przedstawiła wpływ różnych spożywanych w ciągu dnia produktów, czy suplementów oraz ziół na skuteczność działania przyjmowanych leków. Leki te przepisane przez lekarzy na co dzień są niezbędne i konieczne dla osób z przewlekłymi schorzeniami np. z cukrzycą, nadciśnieniem tętniczym, czy astmą, w tym w szczególności seniorów, u których występuje jednocześnie kilka chorób. Niejednokrotnie łączymy ich przyjmowanie z suplementami diety, czy popijamy np. herbatą lub wodą gazowaną. Wówczas wchodzą one w interakcje, co wpływa na ich działanie w naszych organizmach. Z tego względu tak ważne jest, aby znać podstawowe zasady przyjmowania leków, dawkowania, czy zapoznać się z ulotką znajdującą się w opakowaniu leku. Ponadto należy zwrócić uwagę na suplementy diety, które tak chętnie kupowane i przyjmowane nie leczą, mogą jedynie wspomóc przy zdiagnozowanych niedoborach np. witamin. Ważne jest, aby nie przyjmować, bez potrzeby i konsultacji, szczególnie przez seniorów.

Podczas spotkania można było zapisać się również na bezpłatny Przegląd lekowy, czyli usługę świadczoną przez farmaceutę w ramach opieki farmaceutycznej dla osób zażywających wiele leków jednocześnie lub mających wiele chorób przewlekłych.

Dziękujemy Pani Marcie Korzeniowskiej za przygotowanie ciekawej prezentacji, poświęcony czas oraz zaangażowanie się w organizację spotkania w DD Senior+ i przekazane materiały naszym uczestnikom.