Jak widać, gdy przemocy towarzyszy alkohol, sytuacja jest nieco bardziej złożona. Powstaje pytanie: jak powinna wyglądać pomoc osobom krzywdzonym, jakie oddziaływania podejmować wobec osób pijących i stosujących przemoc? Co jest pierwszoplanowe: zatrzymanie picia czy zatrzymanie przemocy? Chcemy podkreślić, że w przypadku występowania przemocy powiązanej z alkoholem tak samo na pierwszym planie pozostaje.

ZAPEWNIENIE BEZPIECZEŃSTWA OSOBOM KRZYWDZONYM

W przypadku prowadzenia interwencji interwenci są zobowiązani do wzięcia pod uwagę również tego, że osoba stosująca przemoc jest pod wpływem alkoholu, i adekwatnego podjęcia działań. W tym wypadku - przewiezienia osoby nietrzeźwej do izby wytrzeźwień i jednoczesnego uruchomieniem procedury "Niebieskie Karty". Na etapie pomocy w kryzysie służby są zobowiązane do podjęcia działań zarówno wobec osób krzywdzonych, jak i osób stosujących przemoc. Jeśli osoba stosująca przemoc nadużywa alkoholu, kolejnym krokiem służb będzie (też w ramach procedury "Niebieskie Karty") rozmowa interwencyjna z nią. Celem rozmowy będzie poinformowanie jej o sytuacji formalno-prawnej wynikającej ze stosowania przemocy oraz postawienie warunku zaprzestania picia, skoro picie jest związane ze stosowaniem przemocy. Udzielona zostanie również informacja, gdzie ta osoba może zgłosić się po pomoc w sprawie poradzenia sobie z nadużywaniem alkoholu oraz ze stosowaniem przemocy. Jeśli nie nastąpi zmiana zachowania, służby są zobowiązane do podjęcia kolejnych działań, jednym z nich może być złożenie wniosku do komisji rozwiązywania problemów alkoholowych w sprawie sądowego zobowiązania do leczenia odwykowego (opis procedury o zobowiązaniu do leczenia - w poprzednich rozdziałach).
Jeśli jako sąsiedzi, znajomi, przyjaciele jesteśmy świadkami przemocy związanej z alkoholem, w naszych reakcjach odnośmy się też do picia osoby stosującej przemoc: mówmy jej: "widzę, że tak agresywnie zachowujesz się zwykle po alkoholu", "nie zgadzam się na to, żebyś pił przy dzieciach i awanturował się przy nich". Podejmujmy też inne działania - np. wezwanie policji i inne opisane poprzednio.
Nasze reakcje, oddziaływania na osobę stosującą przemoc, konsekwentne ich stosowanie mogą spowodować zatrzymanie przemocy, też związanej z alkoholem. Każde podjęte działanie powoduje, że osoba stosująca przemoc nie ma już takiego komfortu picia i poczucia bezkarności, jaką daje to, że nie reagujemy i nie podejmujemy działań. W tym drugim przypadku osoba stosująca przemoc, może utwierdzać się w tym, że jej zachowania są OK, skoro nikt nie reaguje. Nasze reakcje będą też silnym wsparciem w procesie odzyskiwania mocy przez osoby krzywdzone, ponieważ pokazują, że nie są same i że to właśnie zachowania krzywdziciela są nie w porządku i wymagają zmiany.