Jako dorośli ludzie mamy za sobą wiele różnorakich doświadczeń życiowych. Dlatego warto sobie przypomnieć, co takiego robiliśmy wcześniej, co przyniosło nam pożądaną zmianę lub poprawiło sytuację. Następnie warto spróbować przenieść te, poniekąd już wypróbowane sposoby, do obecnego życia. Skupianie się na tym, co przynosi pożądane korzyści, pozwoli szybciej planować kolejne kroki do zmiany swojej sytuacji, stworzy mocne zaplecze różnych sprawdzonych sposobów działania oraz podsunie gotowe wzorce dalszego postępowania.

PAMIĘTAJ!
Jeśli coś działa, to rób tego więcej!

SKONCENTROWANIE NA TYM, CO JEST MOŻLIWE, A NIE NA TYM, CO JEST NIEMOŻLIWE
W każdym z nas istnieje naturalne dążenie do rozwoju i do dobrostanu, czyli do tego, żeby było lepiej, a nie gorzej. Każdego z nas spotykają trudne sytuacje, które nierzadko odbierają energię, wywołują smutek, lęk, powodują, że zaczynamy wszystko widzieć w czarnych barwach, pesymistycznie. Wówczas często koncentrujemy się na tym, czego się nam nie udało zrobić czy osiągnąć "jest źle, dlatego, że zrobiłam/nie zrobiłam czegoś", "nie jestem taka odważna, zaradna itp.", "nie umiem...". Takie myślenie może obniżać motywację do podjęcia działań zmierzających do zmiany niekorzystnej sytuacji i wiarę, że jesteśmy w stanie to zrobić "nie będę tego robić, bo to i tak bez sensu; nie uda mi się...".

Oto jak wygląda nasze myślenie, kiedy jesteśmy skupieni na tym, co jest niemożliwe:
"Nie mogę teraz wyprowadzić się z domu. Boję się, że zmieni zamki albo nie będzie chciał potem wpuścić. Nie, nie, to bez sensu, to niemożliwe. Dzwonić po mamę nie mogę, nie chcę jej narażać na nieprzyjemności. Wzywać policję to chyba bez sensu, zresztą to taki wstyd, co powiedzą sąsiedzi?".

Ważne jest, aby wiedzieć, czego w danym momencie nie chcę, nie mogę zrobić, jakie są moje różne ograniczenia. Jednak skoncentrowanie się na tej jednej ("niemożliwej") stronie medalu nie da podpowiedzi, co zatem robić? Co jest dla mnie realne? W momencie, kiedy skupimy się na tym, co jest możliwe do zrobienia, kiedy wiemy, dokąd chcemy dojść, do jakiego celu, łatwiej można zaplanować konkretne działania i określić, czy pożądany stan, zachowanie, zdarzenie zostały osiągnięte.
Tym samym przekierowanie uwagi na drugą stronę medalu, mianowicie na stronę "możliwości" może zachęcić do planowania i podejmowania konkretnych kroków, nawet niewielkich, w kierunku korzystnych dla siebie zmian.

Tak wygląda nasze myślenie, kiedy myślimy kategoriami "możliwości".