Komisje działają przy urzędach gminy /miasta/dzielnicy. Ich działania koncentrują się na profilaktyce uzależnień, czyli zapobieganiu uzależnianiu się kolejnych osób oraz przeciwdziałaniu negatywnym skutkom uzależnienia u osób, które są już uzależnione. Ponieważ uzależnienie od alkoholu stanowi jeden z czynników ryzyka w sytuacji przemocy, komisje koncentrują się w swoich działaniach także na jej przeciwdziałaniu.

Od przedstawicieli komisji rozwiązywania problemów alkoholowych możemy oczekiwać:

Wszczęcia procedury "Niebieskie Karty"
Przedstawiciel komisji, który podczas wykonywania obowiązków służbowych dowie się o przemocy w rodzinie wypełnia formularz "Niebieska Karta – A", wszczynając tym samym procedurę.
Przedstawiciel komisji bierze też udział w pracach grupy roboczej, jeśli w rodzinie objętej procedurą "Niebieskie Karty" występuje problem alkoholowy.

Uruchomienia procedury zobowiązania do leczenia
Artykuł 21.2 ustawy z dnia 26 października 1982 roku o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałania alkoholizmowi ustanawia zasadę dobrowolności leczenia odwykowego osób uzależnionych od alkoholu. Jednym z wyjątków od tej zasady jest instytucja zobowiązania do leczenia odwykowego uregulowana w art. 24-26 ww. ustawy.

Warto pamiętać, że nie jest to leczenie przymusowe. Nawet po nałożeniu sądowego obowiązku do poddania się leczeniu osoba uzależniona ma prawo odmówić udziału w terapii. Procedura ta może jednak przynieść pozytywne efekty np. wobec osób, które przejmują się oficjalnymi pismami, wezwaniami, rozprawą sądową itp.