Artykuł opublikowany w Dwumiesieczniku Niebieska Linia nr 6/2013

Korzystając z doświadczeń innych krajów, opracowano w Polsce skuteczne narzędzia szacowania ryzyka zagrożenia życia i zdrowia osób dotkniętych przemocą w rodzinie. Mają one na celu zwiększenie skuteczności działań podejmowanych przez policjantów podczas przeprowadzania interwencji.

Głównym celem stosowania narzędzi jest ułatwienie policjantom podjęcie decyzji, czy w sytuacji przemocy w rodzinie należy odizolować osobę, co do której istnieje podejrzenie, że stosuje przemoc w rodzinie od osoby doznającej przemocy. Na cele szczegółowe z kolei składa się:

  • dostarczenie policjantom jednolitego narzędzia, a w konsekwencji zapewnienie spójnego zrozumienia sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia ofiar związanego z przemocą w rodzinie;
  • pomoc policjantom przeprowadzającym interwencję wobec przemocy w rodzinie w zidentyfikowaniu przypadków wysokiego zagrożenia życia lub zdrowia w związku z tą przemocą;
  • pomoc policjantom w podejmowaniu dobrze uzasadnionych decyzji zmierzających do zatrzymania sprawcy przemocy w rodzinie, opartych na informacjach pochodzących z analizy sytuacji na podstawie czynników ryzyka;
  • wypełniony formularz staje się ważnym dokumentem, który może być wykorzystywany podczas dalszej pracy z konkretnym przypadkiem przemocy w rodzinie w ramach spotkań zespołów interdyscyplinarnych lub grup roboczych.

Opisując cele stosowania narzędzi należy jednakże podkreślić, że kwestionariusze nie powinny być stosowane przez policjantów obligatoryjnie, lecz jedynie w sytuacji pojawienia się wątpliwości, czy w danej sytuacji powinni oni rozważyć zatrzymanie osoby stosującej przemoc.

Rys. 1 i 2. Kwestionariusze szacowania ryzyka zagrożenia życia i zdrowia – część A i część B.

pol1 pol2

Źródło: opracowanie własne przygotowane przez: Biuro Prewencji i Ruchu Drogowego KGP, Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia" IPZ oraz Fundację Dzieci Niczyje.

Algorytmy przypominają policjantom o konieczności rozpoczęcia w sytuacji przeprowadzania interwencji wobec przemocy w rodzinie realizacji procedury "Niebieskie Karty", czy też o fakcie, iż sprawcą lub ofiarą przemocy może być zarówno kobieta, jak i mężczyzna.

Rys. 3 i 4. Algorytmy postępowania policjantów podczas interwencji wobec przemocy w rodzinie – część A i część B.

pol3 pol4

Źródło: opracowanie własne przygotowane przez: Biuro Prewencji i Ruchu Drogowego KGP, Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia" IPZ oraz Fundację Dzieci Niczyje.